سیم‌کارت‌های بی‌نام، از تکذیب اپراتورها تا اخطار وزیر

سیم‌کارت‌های بی‌نام، از تکذیب اپراتورها تا اخطار وزیر
تا پیش از این، وجود سیم‌کارت‌های فعال و بی‌نام، از سوی اپراتورهای تلفن همراه تکذی می‌شد. اما این بار وزیر ارتباطات گفته است: به اپراتورهایی که سیم‌کارت بدون شناسنامه عرضه می‌کنند اخطار داده‌ایم و در صورت عدم اصلاح، برخورد می‌کنیم.

خبرگزاری فارس: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز از برخورد با اپراتورهایی که سیم‌کارت بدون شناسنامه عرضه می‌کنند، خبر داده است.

 

محمود واعظی درباره بی نام و نشان بودن برخی سیم کارت‌ها، گفته: «این کار غیر قانونی است. از یک ماه پیش به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و به اپراتورهایی که سیم‌کارت بدون شناسنامه عرضه می‌کنند اخطار داده‌ایم که اگر ظرف یک مدت این رویه را اصلاح نکنند حتما با آنها برخورد می‌کنیم».

 

صحبت‌های امروز وزیر ارتباطات، مهر تاییدی است بر یک واقعیت جاری. واقعیتی که در عین عیان بودن در مراکز خرید و فروش سیم‌کارت و گوشی، اما توان اثبات آن به اپراتورهای تلفن همراه وجود نداشت.

 

همواره در برابر موضوع سیم‌کارت‌های فعال و بی‌نام، اپراتورهای تلفن همراه از روش تکذیب وارد می‌شدند. پاسخ‌های آنها با چشم‌پوشی روی برخی جزئیات، در اصل ماجرا یکسان بود.

 

پاسخی که همواره در برابر این سوال، ارائه می‌شد این بود که: «هیچ سیم‌کارت ثبت نشده‌ای در شبکه وجود ندارد. فعال شدن یک سیم‌کارت منوط به ارائه کارت ملی و ثبت سیم‌کارت است. در گذشته این اشکال وجود داشت اما با اجباری شدن ثبت سیم‌کارت‌ها تمام سیم‌کارت‌های بدون نام، ثبت شدند. اکنون سیم‌کارت‌های فعالی که به ظاهر بدون نام فروخته می‌شوند اما به واقع به نام افرادی ثبت هستند. برای حل این مشکل نیز رگولاتوری مصوب کرده که از این پس هیچ فردی نتواند بیش از 10 سیم کارت ثبت کند».

 

امروز وقتی وزیر می‌گوید: «از یک ماه پیش به طور جدی این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و به اپراتورهایی که سیم کارت بدون شناسنامه عرضه می‌کنند اخطار داده‌ایم» یعنی برخلاف گفته‌های مدیران اپراتورها، وجود سیم‌کارت‌های بدون شناسنامه شایعه نیست بلکه واقعیت است.

 

حال که عالی ترین مقام وزارت ارتباطات برخلاف رویه موجود عمل کرده و به جای تکذیب از در حل مشکل وارد شده؛ امیدی نسبت به ریشه‌کن شدن معضل سیم‌کارت‌های فعال و شاید بدون نام نیز احساس می‌شود.

 

۲۵ آبان ۱۳۹۲ ۱۱:۰۲
تعداد بازدید : ۱,۳۲۳

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.