یک گام تا ثبت دامنه «iran.» و نوشتن آدرس‌ اینترنتی به زبان فارسی

یک گام تا ثبت دامنه «iran.» و نوشتن آدرس‌ اینترنتی به زبان فارسی
رییس مرکز ثبت دامنه‌های ir. پژوهشگاه دانش های بنیادین برای شرکت در نشست آیکان راهی دوربان آفریقای جنوبی است و امیدوار است هفته آینده بتواند گام‌‌های آخر را برای ثبت دامنه نقطه ایران بردارد.

 

بر اساس مقررات آیکان و بر اساس حقوق کشورها در سازمان ملل، هر کشور متناسب نام خود می‌تواند یک دامنه مطابق با استانداردهای سازمان جهانی ایزو ثبت کند.

ثبت دامنه بر اساس خط و زبان رسمی هر کشور از سال 2010 با نام برنامه fast-track آغاز شد و ایران دومین کشوری بود که درخواست ثبت دامنه نقطه ایران به آیکان اعلام کرد.

در صورت ثبت دامنه نقطه ایران، آدرس های اینترنتی  به زبان کاملا فارسی تایپ خواهند شد.

اکنون چند کشور دامنه غیر لاتینی خود را ثبت کرده‌اند اما این کار تاکنون برای ایران انجام نشده است. طبق اولین پیش‌بینی‌ها قرار بود تا پایان سال 89 دامنه نقطه ایران ثبت شود، اما هنوز این کار انجام نشده است.

اکنون رییس مرکز ثبت دامنه های نقطه آی.‌آر پژوهشگاه دانش‌های بنیادین، برای شرکت در نشست آیکان راهی دوربان آفریقای جنوبی است. وی امیدوار است در نشست هفته آینده دیگر بتواند کار را تمام کند.

علیرضا صالح در گفت‌وگو با فارس گفت: همکاری همه‌جانبه‌ای از سوی مسئولان کشور و بخش خصوصی برای ثبت دامنه نقطه ایران انجام شده و مدت طولانی است که همه انتظار اجرایی شدن این کار را می‌کشند.

وی می‌گوید: امیدواریم در این نشست بتوانیم با مذاکره با شرکت «یانا» (Iana) گام‌‌های آخر را برای ثبت دامنه نقطه ایران برداریم.

۱ اَمرداد ۱۳۹۲ ۱۰:۳۸
تعداد بازدید : ۵۵۸

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.