نوشتاری از آیت‌الله جوادی آملی

نوشتاری از آیت‌الله جوادی آملی
آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در نوشتاری اصل خلقت زن و مرد را از نگاه قرآن تشریح کرد.

 

«زن یا مرد بودن، مربوط به پیکر است؛ نه جان و روح. همچنین تعلیم، تربیت، تهذیب و تزکیه ویژه نفس است و نفس غیر از بدن و نیز بدن غیر از نفس است و شاگرد کلاس درس قرآن روح است، نه بدن؛ روح نیز نه زن و نه مرد است.

ذات اقدس الهی می‏‌فرماید: ﴿ونفس وما سوّاها ٭ فألهمها فجورها وتقواها﴾1. این نفس، نه مذکر است و نه مؤنث. همچنین می‏‌فرماید: ﴿فإذا سَوّیته ونفخت فیه من روحی﴾2. روح از آن جهت که موجود مجرد است، اندامی ندارد تا مذکر یا مؤنث باشد. نیز می‏‌فرماید: ﴿یا أیها الإنسان إنّک کادح إلی ربّک کدحاً فملاقیه﴾3؛ ای انسان، تو سالک الی‏‌الله هستی. بدن سفر نمی‏‌کند تا سالکان دو صنف باشند: بعضی زن و بعضی مرد! سالک الی‏‌الله، روح است و روح، نه مؤنث است و نه مذکر.

 

این از معارف بلندی است که خدای سبحان قرآن کریم را برنامه درسی قرار داد و خود را معلّم معرفی کرد؛ ﴿الرّحمن ٭ علّم القران﴾4 و آن شاگردی که قرآن را فرامی‏‌گیرد، روح است؛ نه تن. انسان در عالم رؤیا که تن را رها می‏‌کند و بسیاری از مسائل برای او حل می‏‌شود، آنجا نه مذکر است و نه مؤنث. در عالم رؤیا چون عالم برزخ است، بدن برزخی انسان را همراهی می‏‌کند، امّا جان او که می‏‌فهمد، نه مذکر است و نه مؤنث.»

 

 

منابع:

 

 

1 سوگند به نفس و آنکه آن را درست کرد! سپس گناهکاری و تقوایش را الهام کرد (سوره شمس، آیات 87).

 

 

2 پس وقتی آن را درست کردم و از روح خود در آن دمیدم (سوره حجر، آیه 29).

 

 

3 ای انسان! حقاً تو به سوی پروردگار خود به سختی در تلاشی و او را ملاقات خواهی کرد (سوره انشقاق، آیه 6).

 

 

4 سوره الرحمن، آیات21.

 

 

(5)زن در آینه جلال و جمال- ص 80

۱۰ تیر ۱۳۹۲ ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۴۵۵

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.