اگر سونا می روید به این نکات توجه کنید

اگر سونا می روید به این نکات توجه کنید
بسیاری از افراد که به استخر ها مراحعه می کنند در روش استفاده درست از امکانات جانبی آن تردید داشته و این امر باعث می گردد تا نتوانند به خوبی از این امکانات استفاده نمایند.

سونا از امکانات جانبی بسیار مهمی می باشد که امروزه در اغلب استخرهای دنیا یافت میشود. سونا در هر دو جنبه حرفه ای و عمومی ورزش بسیار مهم است. شاید ورزشکاران تا نامی از سونا می آید به ناگاه افکارشان به سمت کاهش وزن توجه یابد، ولی امروز روی صحبت ما تنها ورزشکاران نیستند و همه افراد به عنوان مخاطب این مقاله هستند. چه آنانی که ورزشکارند و چه آنانی که دوست دارند از سلامت بدنی خود لذت ببرند. سونا عموما به محفظه ای گفته میشود که دمای بدن انسان را بالا می برد و اغلب دو نوع سونا وجود دارد. سونای خشک و سونای بخار. در مورد سونای بخار در مقالاتی آتی صحبت خواهیم نمود ولی امروز میپردازیم به سونای خشک. سونای خشک اطاقی است با کفپوش و دیواره هایی عموما از چوب که به وسیله سیستم حرارتی گرم می گردد. در کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا این اطاق تا 90 درجه سانتی گراد هم گرم می شود در حالی که در کشورهای سردسیر شمال اروپا این دما گاهی بالاتر هم می رود.

استفاده از سونا اثرات فیزیولوژیکی، روانی و حتی اثرات اجتماعی بالایی دارد. افراد با استفاده از سونا های موجود در استخر ها بدن خود را ریلاکس می کنند، به عضلات خود استراحت میدهند، سیستم گردش خون خود را تقویت می کنند، مواد زائد را از بدن خود دور می کنند، باعث تقویت سیستم اعصاب می شود، از نظر روحی و روانی ریلاکس می شوند، و گاها در سوناها با افراد مهمی آشنا شده و به گپ زدن میپردازند. پس با یک مرور سطحی خواهیم دید که سونا اثراتش تنها محدود به اثرات فیزیولوژیکی نخواهد شد.سونا با بالا بردن دمای بدن، فیزیولوژی تعریق را تحریک میکند و باعث خارج شدن سموم از راه تعریق می گردد. یعنی در ابتدای حضور در سونا بدن شما افزایش دما خواهد داد و برای اینکه دمای کاهش یابد با افزایش تعریق مواجهه خواهیم شد یعنی در مرحله دوم بدنمان کاهش در دما را خواهد داشت.

توصیه های استفاده از سونا:
طریقه استفاده از سونا بستگی به هدفی دارد که شما به دنبال آن هستید. اگر شما برای اثرات سلامتی سونا هستید موارد زیر را در نظر داشته باشید ضمن اینکه اگر بدنبال کاهش وزن ناشی از استفاه سونا هستید باید بدانید کاهش وزن حاصل از استفاده از سونا برگشت پذیر بوده و عموما مایعات بدن شما را کاهش می دهد.
مدت زمان استفاده : برای افراد معمولی 5 تا 6 دقیقه و برای افراد جوان و ورزشکار تا 15 دقیقه و افراد مسن تا 5 دقیقه

1- بدن خود را با آب و در صورت امکان با شامپو بدن یا صابون بشوئید تا مواد زائد در داخل سونا باعث بد بو شدن بدن شما و همچنین به خطر افتادن نظافت سونا نگردد. با دوش گرفتن دریچه های پوستی باز شده و آماده تعریق می گردند.

2- وارد سونا شوید. در شروع در روی سکوهای اول بنشینید. یک حوله کوچک به همراه داشته باشید و روی آن بنشینید. در صورت امکان یک پوشش مناسب برای پاهای خود نیز داشته باشید. استفاده از حوله باعث محافظت پوست در برابر سوختی و نیز جلوگیری از تجمع تعریق در روی نیمکتها و انتشار بوی بد میشود.

3- قبل از ورود به سونا حتما یک لیوان نوشیدنی سالم مثل آب مصرف کنید تا بدن دچار از دست دادگی آب نشود.

4- بلافاصله بعد از سونا می توانید زیر دوش آب ولرم قرار بگیرید و یا در آب سرد داخل حوضچه غوطه ور شوید. در صورت استفاده از حوضچه حتما باید بدن به صورت همزمان در زیر اب قرار گیرد و بیرون بودن سر را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم زیرا باعث بهم خوردن فشار خون در بالا و پایین بدن و گاها سکته و ایجاد لخته در عروق می کند. این مرحله برای کسانی که دچار بیماری های قلبی و عروقی و یا تنفسی هستند توصیه نمی شود و بهتر است با یک دوش ولرم به کار خود پایان دهند.

5- هرگز استفاده از سونا را در شروع استخر و شنا قرار ندهید و باید در پایان حضور شما در استخر باشد. زیرا خون بعد از استفاده از سونا سطحی می شود و اگر به فعالیت شدید بپردازید شاید از حال بروید و بی هوش شوید.

6- توصیه می شود بعد از پایان کار در سونا تا 10 دقیقه در روی یک صندلی بنشینید و به موسیقی نرم گوش فرا دهید و مایعات مصرف کنید. حتی اگر امکانپذیر بود پاها را بالاتر قرار دهید.

7- استفاده از سونا برای بیماران و استفاده کنندگان از داروهای ضد التهاب، بیماران صرع ممنوع است. در سونا ورزش نکنید. قبل از سونا سیگار نکشید و با شکم پر هم به داخل سونا نیایید. در حین یا قبل از استفاده از سونا نوشیدنی گازدار مصرف نکنید.

8- اگر به دنبال کاهش وزن هستید در ابتدا وزن مناسب خود را تخمین زنید تا بدانید چه میزان نیاز به کاهش وزن دارید. هر روز از سونا استفاده کنید و سعی کنید استفاده از آن را به سقف 25 دقیقه برسانید. هیچ گاه در داخل سونا کاور به تن نکنید و قبل از استفاده از سونا همیشه خود را وزن کنید. مصرف آب را قبل از ورود به سونا از یاد نبرید. مواظب باشید که زیاده روی نکنید. 

    ۲۴ تیر ۱۳۹۱ ۱۱:۵۰
سلامت نیوز |
تعداد بازدید : ۱,۳۸۶

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.