ازدواج عامل استقلال اقتصادی جوان

ازدواج عامل استقلال اقتصادی جوان
ازدواج از آن جهت که باعث استقلال اقتصادی دختر و پسر جوان می‌گردد نیز دارای اهمیت است.
زیرا دو جوان با ازدواج با یکدیگر، درحقیقت در پی تشکیل یک خانواده مستقل هستند و خانواده جدید، درآمدی مستقل می‌طلبد که با آن خود را از دیگران بی‌نیاز کند. همین استقلال اقتصادی است که به مرد جوان تحرک بیشتری می‌بخشد تا زندگی خود را تامین سازد؛ این چنین مردی است که اسلام او را چون سربازی در جبهه می‌داند که در راه خدا می‌جنگد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا ؛ از این نظرگاه، اسلام توسعه اقتصادی خانواده را یکی از اثرات مهم ازدواج می‌داند و تاکید می کند که در صورت عدم استطاعت مالی زن و مرد برای ازدواج، خداوند آنان را از فضل و رحمت خود بی نیاز می‌سازد. زیرا انسان بعد از ازدواج، خود را شدیدا مسئول حفظ همسر و آبروی خانواده و تامین نیازهای زندگی می‌داند؛ به همین دلیل تمام ابتکار، استعداد و توان خود را به کار می‌گیرد و در حفظ درآمدهای خود و صرفه جویی در آن تلاش می‌کند و در مدت کوتاهی می تواند بر فقر چیره گردد.

بی جهت نیست که امام صادق (ع) می فرماید:  " رزق و روزی ، همراه همسر و فرزندان است".

در روایتی دیگر چنین آمده است: مردی خدمت پیامبر گرامی اسلام (ص) رسید و از تهی دستی و نیازمندی شکایت کرد؛ پیامبر(ص) فرمود : ازدواج کن؛ او نیز ازدواج کرد و از نظر اقتصادی، در کار او گشایش پیدا شد.

جامعه شناسی امروز نیز، بر خلاف پیشینیان که خانواده را قبل از هر چیز یک سازمان اقتصادی می‌دانستند، خانواده را نهادی می‌داند که کارکردهای متفاوتی را بر عهده دارد؛ یکی از این کارکردها، کار کرد اقتصادی و برطرف کردن نیازهای مادی است. اگر چه برخی از اقتصاددانان امروز، پا را از این نیز فراتر نهاده، ازدواج را یک شرکت و بنگاه اقتصادی می‌دانند.

دیدگاه اسلام دراین مورد، دیدگاهی کاملاً متفاوت است. زیرا تشکیل خانواده در اسلام امری مقدس و معنوی است و نمی‌توان آن را با ابزارهای تحلیلی اقتصادی و تئوری‌های مادی تفسیر کرد.

اگر چه با تشکیل خانواده، زن و مرد به طور طبیعی در درآمد، مسکن و... با یکدیگر شراکت دارند و ازدواج موجب صرفه جویی و پایین آمدن سرانه هزینه زندگی می‌گردد ولی مبنای ازدواج در اسلام بر این گونه امور نیست و در حقوق قانونی و شرعی خانواده از چیزی به عنوان اصل تقسیم کار، سخنی به میان نیامده است. زیرا اسلام هرگز مسئولیت کارهای منزل را به عهده زن نگذاشته و حتی از نظر حقوق قانونی، زن علاوه بر دریافت نفقه، حق مطالبه وجه، برای شیردادن کودک و انجام کارهای منزل دارد. ولی با این حال بر اساس موازین اخلاقی و انسانی از او می‌خواهد که درخدمت رفاه شوهر و فرزندان باشد.

به همین خاطر است که پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرماید: " جهاد زنان، نیکو همسرداری کردن است ".


۸ خرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۲۱
سلامت نیوز |
تعداد بازدید : ۱,۱۸۹

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.