شطرنج قهرمانی مدارس جهان؛ پنج مدال رنگین سهم ایران از این مسابقات

شطرنج قهرمانی مدارس جهان؛ پنج مدال رنگین سهم ایران از این مسابقات
به گزارش روز شنبه خبرنگار ورزشی ایرنا، ششمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی مدارس جهان، با حضور 355شطرنجباز از 29 تیر ماه گذشته در شهر "قیصریه" در کشور ترکیه آغاز شد و در پایان 11 دور رقابت فشرده، پنج شطرنجباز ایرانی به مدال های رنگین این رقابت ها دست یافتند.

تهران - شطرنجبازان نوجوان ایرانی در پایان مسابقات شطرنج قهرمانی مدارس جهان صاحب سه گردن آویز طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز شدند.   

 به گزارش روز شنبه خبرنگار ورزشی ایرنا، ششمین دوره مسابقات شطرنج قهرمانی مدارس جهان، با حضور 355شطرنجباز از 29 تیر ماه گذشته در شهر "قیصریه" در کشور ترکیه آغاز شد و در پایان 11 دور رقابت فشرده، پنج شطرنجباز ایرانی به مدال های رنگین این رقابت ها دست یافتند.

بر اساس این گزارش، مدال طلای پسران زیر 11 سال جهان را "محمدرضا اصغرزاده" شطرنجباز اهل مازندران به گردن آویخت و "آرین غلامی" دیگر شطرنجباز مازندرانی گردن آویز طلای زیر 9 سال پسران جهان را تصاحب کرد.

همچنین "ماهان کمرپشتی صابری" شطرنجباز مازندرانی مدال طلای پسران زیر هفت سال جهان را بدست آورد، "راد جان نثار" شطرنجباز ایرانی مقیم ترکیه نیز به گردن آویز برنز دست یافت و "هلیا بهاور" از کرج نشان نقره دختران زیر هفت سال جهان را برای ایران به ارمغان آورد. در این رده سنی نماینده روسیه قهرمان شد.

در رده زیر 9 سال پسران، آرین غلامی قهرمان شطرنج هشت ساله های جهان در رقابتی تنگاتنگ با رقیب هندی و دیگر هموطنش راد جان نثار با کسب هفت امتیاز به لطف پوئن شکنی بهتر جام قهرمانی را از آن خود کرد.

راد جان نثار شطرنجباز نونهال کشورمان که مقیم ترکیه است، با همین امتیاز با احتساب پوئن شکنی مدال برنز را بر گردن آویخت. نیما شیرازی لیری از اصفهان و نیما فندرسکی از تهران نیز با کسب 5/5 امتیاز به ترتیب در مکان های یازدهم و دوازدهم مسابقات قرار گرفتند.

در همین رده و در بخش دختران سیده فاطمه هاشمی از استان فارس با کسب شش امتیاز در مکان پنجم قرار گرفت و پرنیان عباسی شطرنجباز اصفهانی با کسب 5/5امتیاز نهم شد.

در رده سنی زیر 11 سال پسران محمدرضا اصغرزاده مازندرانی که سابقه کسب عنوان قهرمانی کشور و نایب قهرمانی نوجوانان آسیا را در کارنامه دارد با کسب 5/7 امتیاز بالاتر از شطرنجبازان کشورهای ترکیه و پرو جام قهرمانی را بر بالای سر برد. وی در سال گذشته در همین کشور عنوان ششم مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در رده سنی زیر 12 سال را کسب کرده بود.

در همین رده و در بخش دختران، دلارام صنیعی شطرنجباز اصفهانی با کسب پنج امتیاز در مکان چهاردهم قرار گرفت. در این رده سنی "ژانسایا عبدالمالک" شطرنجباز قزاقستانی با کسب 9 امتیاز از 9 بازی که 5/2 امتیاز با نفر دوم مسابقات اختلاف دارد، قهرمان شد. ژانسایا دو سال پیش قهرمان دختران هشت سال جهان شده بود و در دو سال اخیر در مسابقات جهانی و آسیایی اغلب در بخش پسران دست به مهره می شد.

در رده سنی زیر 13 سال پسران بردیا شیخ حسنی از استان مازندران و سیاوش وجدانی از استان خراسان رضوی هر دو با کسب 5/5 امتیاز به ترتیب نهم و یازدهم شدند.

در رده دختران زیر 15 سال مسابقات نیز سارینا روشن ریشهری از استان هرمزگان با کسب 5/4 امتیاز سیزدهم شد.

بر اساس آیین نامه این مسابقات، قهرمانان جداول دوازده گانه مسابقات پس از تایید رسمی فدراسیون بین المللی شطرنج - فیده - به عنوان کاندیدای استادی دست خواهند یافت. ضمناً به نفرات اول هر جدول یک دستگاه رایانه قابل حمل، نفرات دوم یک دستگاه پخش موسیقی همراه، نفرات سوم یک دست صفحه و مهره شطرنج نفیس اهدا شد. نفرات چهارم تا ششم نیز کتاب و اسباب بازی جایزه گرفتند.

همچنینبر اساس تعامل میان فدراسیون های شطرنج ترکیه و یونان، قهرمانان جداول 9 تا 17 سال در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان سال جاری که در شهر هالکیدیکی یونان برگزار خواهد شد به صورت سهمیه حضور خواهند یافت.

این مسابقه زیر نظر "خیرالنسا گل" بانوی اول کشور ترکیه و همسر رییس جمهوری این کشور برگزار شد.

۹ مرداد ۱۳۸۹ ۱۴:۴۲
تعداد بازدید : ۱,۱۲۷

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.