چه کتاب‌های سینمایی در نمایشگاه کتاب عرضه شدند؟

چه کتاب‌های سینمایی در نمایشگاه کتاب عرضه شدند؟
ناشرانی همچون بنیاد سینمایی فارابی، روایت، قطره، مرکز، ققنوس، رسم، روزنه، روزنه کار، بیدگل، هرمس و نی کتاب‌های جدیدی را با موضوع سینما در نمایشگاه کتاب عرضه کرده‌اند.

نمایشگاه کتاب تهران هر سال فرصت مغتنمی است تا تازه‌های نشر در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و فرهنگی هنری ارائه شود و علاقمندان هر حوزه تازه‌های کتاب را در موضوعات مختلف ببینند و تهیه کنند. در این میان سینما و کتاب‌های سینمایی نیز در هر دوره نمایشگاه مورد استقبال جدی ناشران و همچنین علاقمندان قرار گرفته است. به گونه‌ای که تعداد کتاب‌های سینمایی که به خصوص برای بار اول چاپ شده است در نمایشگاه امسال بیشتر از نمایشگاه‌های سال‌های گذشته است.
خبرنگار ایلنا با پیگیری این موضوع و با سرکشی به غرفه‌های ناشران اصلی انتشار کتاب‌های سینمایی متوجه این قضیه شد که نه تنها تعدادی از کتاب‌های سینمایی امسال تازه منتشر شده بلکه بعضی ناشران که در سال‌های گذشته اجازه حضور نداشتند توانستند کتاب‌های سینمایی خود را امسال عرضه کنند.

بر اساس این گزارش، موسسه انتشاراتی «روایت» امسال ۶ عنوان کتاب جدید در حوزه سینما را برای اولین بار در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است. کتاب‌هایی با نام فرهنگ فیلم‌های جنگی ایران نوشته مسعود فراستی، چگونه فیلم کوتاه بسازیم به نویسندگی جان تورلو و ترجمه رضا قاسمیان، تعمق در فیلم به نویسندگی لمان ولور و ترجمه احمدی لاری، آناتومی داستان به نویسندگی آلندروبی و ترجمه محمد گذرآبادی، بیست کهن الگوی پیرنگ به نویسندگی توبی یامی و ترجمه راهنشین از سوی این انتشارات منتشر شده است و علاوه بر این کتاب‌ها ۴۴ عنوان کتاب دیگر در زمینه موضوع کلی سینما و همچنین فیلمنامه‌های فارسی و خارجی که در سال‌های گذشته منتشر شده امسال مجددا عرضه شده است.

«نشر قطره» امسال کتاب فوتبال و سینما را به قلم حمید معذنی که درباره بررسی رابطه فوتبال و سینما و تاثیر آن بر جامعه را امسال منتشر کرده است همچنین این انتشاراتی دوره ۳ جلدی فیلم شناخت سینمای ایران را با اضافه کردن بخش فیلم‌شناسی سینمای ایران از سال ۷۳ تا ۸۲ در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

«نشرمرکز» کتاب مهرجویی کارنامه ۴۰ ساله شامل گفتگوی مانی حقیقی با داریوش مهرجویی و به قلم مانی حقیقی، از کوچه سام شامل مجموعه نقدهای هوشنگ گلمکانی و به قلم خود وی، عکاسی و سینما به نوشته دیوید کمپنی با ترجمه محسن بایرام‌نژاد که در نمایشگاه کتاب برای اولین بار عرضه کرده است همچنین این نشر ۳۰ عنوان کتاب دیگر در زمینه سینما را که سال‌های گذشته منتشر کرده را مجددا در نمایشگاه امسال عرضه کرده است.

انتشارات «ققنوس» امسال ۱۲ عنوان کتاب را با موضوعات سینما و هنرهای نمایشی عرضه کرده است که کتاب گفتگو با سام پکین پا نوشته کوین جی هیز به ترجمه حسین کربلایی طاهر، بوطیقای ژیژک نوشته محمدصادق صادقی‌پور، شریدر به روایت شریدر نوشته کوین جکسون ترجمه مازیار اسلامی در نمایشگاه برای اولین بار عرضه کرده است.

نشر «رسم» که هرچند ناشر کتاب‌های گرافیک است اما امسال ۲ کتاب حاتمی در امتداد فردوسی که به بررسی سینمای علی حاتمی و سریال هزار دستان می‌پردازد و کتاب گرافیک و سینما پیرامون موضوع و رابطه هنر گرافیک و سینما هردو به قلم مهدی صادقی را برای اولین بار منتشر و در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

انتشارات «روزنه» نیز علاوه بر ارائه کتاب‌های سینمایی منتشر شده در سال‌های گذشته ۳ کتاب سینما شهر نوشته مارک شیل، تهران در سینمای ایران نوشته احمد طالبی‌نژاد، تاریخ سینمای جهان نوشته حسین یعقوبی را برای اولین بار منتشر و برای اولین بار در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

انتشارات «روزنه کار»علاوه بر کتاب‌های سال گذشته خود کتاب راهنمای فیلم نوشته بهزاد رحیمیان که به معرفی فیلم‌های سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ می‌پردازد و همچنین متن فیلمنامه هملت را تحت عنوان کتابی با نام ۱۰ سال با هملت نوشته‌گری گوری کوزینت سف و ترجمه ایرج کریمی منتشر کرده و در نمایشگاه کتاب عرضه کرده است.

نشر «بیدگل» کتاب‌های یادداشت‌هایی در باب سینما توگرافی همراه با مقاله‌ای از سوزان سانتاک به نویسندگی روبر برسون و ترجمه علی اکبر علیزاد، ژانرهای سینمایی نوشته بری کیت گراند و ترجمه شیوا مقانلو، سینما چیست؟ نوشته دادلی اندرو و ترجمه مجید اخگر را منتشر و عرضه کرده است. همچنین نشر بیدگل مجموعه کتاب‌های عوارض جانبی، حالا بی‌حساب شدیم، این آب آشادیدنی نیست نوشته وودی آلن را منتشر و عرضه کرده است.

انتشارات «هرمس» که سال گذشته در نمایشگاه کتاب حضور نداشت امسال کتاب‌های خود را که از ۲ سال پیش تا امروز منتشر کرده برای اولین بار در نمایشگاه عرضه کرده است. کتاب اسطوره و سینما نوشته استوارت ویتیلا و ترجمه محمد گذرآبادی، بازیگری در سینما و تلویزیون نوشته یان برنارد و ترجمه محمد گذرآبادی، ساختارگرایی، نشانه‌شناسی سینما نوشته بیل نیکلز و ترجمه علاء الدین طباطبایی، در باب نظریه محاکات نوشته حسن بلخایی قهی را عرضه کرده است ضمن اینکه این انتشارات به دلیل همین غیبت ۲ ساله در نمایشگاه کتاب؛ کتاب‌هایی که پیش از سال ۹۲ نیز منتشر شده را توانسته در نمایشگاه کتاب عرضه کند.

نشر «نی» امسال از مجموعه ۱۰۰ سال سینما ۱۰۰ فیلمنامه؛ فیلمنامه فیلم‌های سینمایی آسمان برلین، آفتاب خستگان، دلیجان، سریر خون، قائده بازی را منتشر و عرضه رده است همچنین در بخش سینمای ایران تحت عنوان سینمای ما فیلمنامه فیلم‌های سینمایی بودن یا نبودن، بیست زینت، گوزل، ما همه خوبیم، مادیان، نار و نی را منتشر و عرضه کرده است.

بنیاد سینمایی فارابی که یکی از مهم‌ترین ناشران درعرصه انتشارات سینمایی است امسال بیش از ۵۹ عنوان کتاب را در حوزه‌های مختلف سینما عرضه کرده است. کتاب‌هایی همچون دستور کار فیلمنامه نویسان نوشته سیت فیلد و ترجمه محمدرضا گرشاسبی و فیلمنامه‌های فیلم‌های سینمایی یادآوری، رهایی از شاو شنگ، مخمصه، برای اولین بار منتشر و عرضه شده است. همچنین کتاب‌های مطالعات دینی فیلم، تاریخ بیهقی، روایت سینمایی، بررسی ۳۰ فیلم برگزیده تاریخ سینمای ایران از منظر اسطوره، فیلمنامه نویسی پیشرفته، فرهنگ فیلمنامه، چطور با بودجه ناچیز فیلم حرفه‌ای بسلزیم، هنر پیشرفته استاپ – موشن و کتاب ایده کارگردان راهی به سوی ایده موفق منتشر و عرضه شده است. فارابی همچنین علاوه بر کتاب‌های خود در حوزه سینما ۱۲ عنوان فصلنامه سینمایی منتشر شده از سال ۷۷ تا سال ۹۱ را مجددا منتشر و عرضه کرده است.

جهت دریافت نقشه راهنمای نمایشگاه کتاب اینجا کلیک کنید.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۰:۲۴
تعداد بازدید : ۲,۳۵۷

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.