چگونه در یک آتش سوزی داخل منزلتان در امان بمانید

چگونه در یک آتش سوزی داخل منزلتان در امان بمانید
گر چه ممکن است فکر کنید که هرگز قربانی یک آتش سوزی نخواهید بود اما اگر برای آن آماده شوید و بدانید چه کارهایی باید انجام دهید، وحشت زده نمی شوید. اگر منزلتان آتش گرفت اولویت با خروج سریع خودتان و اعضای خانواده تان از خانه است. زمان برای جمع کردن اشیای با ارزش یا حتی نجات حیوانات خانگی مورد علاقه تان ندارید. وقتی آتش سوزی شروع می شود، زمانبندی بسیار مهم است. اگر می خواهید بدانید که چطور شانستان را برای زنده ماندن در یک آتش سوزی افزایش دهید فقط مراحل این چگونه را دنبال کنید.

وقتی آتش را مشاهده کردید ابتدا مطمئن شوید که خروج از خانه به راحتی امکان پذیر است. سعی نکنید تلفن و اشیا با ارزش یا سایر اموال مهمتان را بردارید. تنها دغدغه تان باید خروج امن خودتان و اعضای خانواده تان باشد. اگر شب است با صدای بلند همه را صدا کنید تا بیدار شوند. ممکن است تنها چند ثانیه برای خروج ایمن زمان داشته باشید. بنابراین تمام نگرانی های ثانویه تان را کنار بگذارید و فقط به زنده ماندن فکر کنید.

 

2

 

با احتیاط از در خارج شوید. اگر از زیر در دود می بینید، نباید از آن خارج شوید چرا که دود سمی است و مطمئناً آتش به دنبال آن است. اگر دود نمی بینید با قرار دادن پشت دستتان روی در مطمئن شوید که در داغ نیست. اگر حس کردید که در سرد است آن را به آرامی باز کنید و خارج شوید. اگر در باز است و وجود آتش مانع از خروجتان می شود در را ببندید تا از آتش در امان بمانید.

اگر در داغ است و یا دود از زیر آن خارج می شود باید از پنجره فرار کنید.

 

3

 

سعی کنید دود را استنشاق نکنید. دولا شوید و روی دست و زانو حرکت کنید تا از دود فرار کنید. وقتی دارید سریع حرکت می کنید اعضای خانواده تان را هم تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. استنشاق دود باعث گیجی یا حتی بیهوش شدن می شود. اگر مجبورید از یک اتاق پر از دود عبور کنید حتما دهان و بینی تان را بپوشانید.

همچنین می توانید یک پیراهن یا دستمال خیس را روی بینی و دهانتان قرار دهید. البته این کار هم تنها مدت اندکی به شما زمان می دهد و وقت زیادی نخواهید داشت. اما کمکتان می کند که دود را استنشاق نکنید.

 

4

 

اگر لباستان آتش گرفت، فوراً روی زمین دراز بکشید و بغلتید تا آتش خاموش شود. اینکار سریع آتش را خاموش می کند. در حین انجام اینکار برای محفظت از خودتان صورت تان را با دست بپوشانید.

 

5

 

اگر نمی توانید خارج شوید دود را خارج کنید. اگر نمی توانید از منزل خارج شوید و منتظر کمک هستید، عصبی نشوید. ممکن است نتوانید خارج شوید اما می توانید دود را خارج کنید و ایمن بمانید. درها را ببندید و تمام منافذ و ترکهای اطراف آن ها را با لباس یا نوار بپوشانید تا دود را تا زمانی که می توانید نگه دارید. هر کاری از دستتان برمی آید انجام دهید اما عصبی نشوید. حتی زمانی که فکر می کنید به دام افتاده اید می توانید روی همه چیز کنترل داشته باشید.

 

6

 

از پنجره طبقه دوم تقاضای کمک کنید. اگر به در اتاق طبقه دوم خود دسترسی دارید، می توانید به جایی که مردم بتوانند صدایتان را بشنوند و شما را ببینند بروید. پنجره را باز نگذارید چون اکسیژن باعث شعله ور تر شدن آتش می شود.

 

7

 

اگر می توانید از پنجره طبقه دوم فرار کنید. اگر خانه تان دو طبقه باشد باید یک نردبان فرار برای مواقع اضطراری داشته باشید. اگر واقعاً می خواهید از پنجره خارج شوید، مراقب لبه ها باشید، چون ممکن است در طبقات فوقانی با آن ها برخورد کنید. وقتی به زمین نزدیک شدید می توانید با احتیاط روی زمین بپرید.

حقیقت این است که احتمالا ماندن در منزل و تلاش برای بستن در جایی که آتش گرفته و ممانعت از ورود دود به اتاق و قرار دادن چیزی روی دهان و بینی و امیدوار بودن خیلی امن تر از اینکار است.

 

۱۵ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۷
تعداد بازدید : ۱,۰۸۹

اظهار نظر

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.